Jak bylo

První den MS inline rychlobruslení – vítězí déšť, Češi se ukázali

14. 9. 2024, Matěj Pravda

Hned první den světového šampionátu inline rychlobruslení se pět Čechů probojovalo do finále svých disciplín. Bohužel program zbrzdil déšť a tak si své finále užila jen Andrea Říhová ve sprintu juniorek na 200m. Obsadila pěkné 7. místo.

Páteční program prvního dne závodů na dráze v Itálii poznamenal déšť. Na nové, ale nezastřešené dráze v přímořském Montesilvanu nastoupili naši borci do sprintu na 200m a dlouhých vyřazovacích a bodovacích závodů. Vedli si výborně. Většinu z nich ale čekají finálové boje až v sobotu. Mokrá dráha totiž znemožňuje regulérní závody.

7. místo Juniorky Andrey Říhové v pátečním finále 200m časem 19.904 má s nadsázkou cenu medaile. Už v kvalifikaci byla 9. (4. z Evropanek) – časem 20.017 zůstala na dohled podiu. Ve finále to měla nesmírně těžké, ale dokázala se ještě zlepšit a skončila dokonce jako 3. Evropanka. Na podium ji scházely méně než 2 desetiny sekundy.

Bohužel to bylo pro českou výpravu jediné odjeté finále. Ta ostatní byla přesunuta na sobotu.

Podle očekávání byla v pátek naší parádní disciplínou 5 000m bodovačka juniorů. Několikanásobný mistr Evropy 2024 Metoděj Jílek jel famózně první semifinále. Od začátku sbíral body na čele, pak ujel ve dvojici s Kolumbijcem a zakončil svoji rozjížďku v naprosté pohodě ziskem 23 bodů na prvním místě.

Do finále se probil ze druhého semifinále i Jakub Kovařík. Zabral sice až na samém konci, ale celkovým ziskem 4 bodů a 7. místem si jasně vybojoval finálovou účast.

Stejné místo a jasný postup zajela ve vyřazovačce na 10 000m i jediná česká žena v Montesilvanu Kateřina Kainová. Celý závod se bezpečně držela uprostřed čelného balíku a v klidu si dojela pro účast ve finále.

Chytře si počínala v semifinále 5 000m bodovačky juniorek také Veronika Dykastová. Držela se ukrytá v balíku, pak jednou pořádně zrychlila a dojela si na čele pro 2 body. 11. místem v rozjížďce si tak i ona zajistil finále.

Ve vrcholné konkurenci bojovali rovněž dva naši muži. Tomáš Bohumský dojel ve sprintu na 200m v kvalifikaci 22. z 55 závodníků (ale jako 9. Evropan). Na postup do finalových bojů to bohužel nestačilo. Dobře se ze začátku držel v semifinále vyřazovačky mužů na 10 000m i Michal Prokop. Uprostřed závodu však nešťastně upadl a vypadl ze hry o lepší umístění.

Špičková 200m parabolická dráha v Montesilvanu byla slavnostně otevřena ani ne před měsícem. Novotou zářící bleděmodrý ovál má velmi moderní konstrukci. Poloměr zatáček je o něco menší než obvykle, zatímco výška paraboly je naopak vyšší než u ostatních drah. Stadion, který leží na via Alfiery cca 500m od mořské pláže, má přes tisíc míst k sezení rozmístěných mezi dvě tribuny, kam mají přístup i zdravotně postižení.

MS v inline rychlobruslení je součástí dosud největší světové akce věnované sportům na kolečkách. Do World Skate Games 2024 se zapojily 4 italské regiony, o světové tituly zápolí sportovci ze 100 zemí ve 12 kolečkových sportech a rozdáno bude 156 medailí.

MS v inline rychlobruslení se koná nejen v Montesilvanu, ale i v sousední Pescaře a v 75km vzdálené Sulmoně. Češi obhajují z loňska 2 stříbrné a 3 bronzové medaile, což byl náš dosud největší úspěch na světovém poli.