Jak bylo

Z ME v kolečkovém rychlobruslení v Oostende vezeme rekordních 11 medailí

26. 7. 2024, Matěj Pravda

Belgický favorit Bart Swings a tři Francouzky vyhráli závěrečné čtvrteční maratony v centru přímořského Oostende. Naši tentokrát v popředí nebyli. Celkově však česká výprava zářila, když vybojovala 4 zlaté a 7 stříbrných, což se ještě nikdy v historii nepodařilo.

„Máme za sebou nejúspěšnější ME v historii. Po loňských 3 zlatých a 2 bronzových se letos podařilo překročit metu 10 medailí. Důležité také je, že se nejednalo o výsledky jednoho sportovce. Individuální medaile bralo celkem 5 našich závodníků, další v rámci štafet,“ řekl hned po skončení mistrovství národní trenér Matěj Pravda.

ČR získala o šest medailí víc než na loňském šampionátu ve Francii. V pořadí národů jsme v absolutní evropské špičce. Za Francií, Itálií, Španělskem a Belgií na skvělém pátém místě. Až za námi zůstali tradičně dobří Nizozemci, Němci, Portugalci nebo Dánové.

Čtyři zlaté vybojoval junior Metoděj Jílek ve svých silných disciplínách – bodovacích a vyřazovacích závodech. Další dvě stříbrné získala dorostenka Andrea Říhová (200m sprint na dráze + 100m na silnici), po jedné junioři Adrian Vajanský (sprint na jedno kolo na silnici) a Jakub Kovařík (vyřazovačka na 10km), dorostenec Jáchym Podlipský (vyřazovačka na dráze na 5km) a pak štafety juniorů i dorostenek.

Jediný tajný cíl české výpravy se nepodařilo dotáhnout – poprvé získat velkou seniorskou medaili. Ale scházelo málo. Mužská štafeta byla 4., Tomáš Bohumský 5. na 500m sprint na dráze a Kateřina Kainová 6. v bodovačce na 10km.

„Měli jsme i mnoho dalších výsledků – 4. a 5. místa, kdy nebylo k medailím daleko,“ dodal Pravda.

Dramatický maraton

V posledním závodě šampionátu, maratonu mužů a juniorů, který se jel ve čtvrtek v centru Oostende, znovu skvěle začal Metoděj Jílek. Vystartoval hned do čela a chvíli se tam držel, než ho dojel belgický favorit Bart Swings.

Bohužel ještě v prvním kole se Metoděj namotal do hromadného pádu, ohnul si rám a nemohl pokračovat. Naštěstí se nezranil. Relativně brzy skončili i další naši.

Na čele závodu mezitím zuřilo drama. Další únik se podařil čtveřici, v níž dominoval Němec Felix Rijhnen. Relativně dlouho drželi náskok 17 – 25s před balíkem, kde pracoval hlavně Swings.

Právě Swings a další Belgičan Jason Suttels však začali po 20. minutě únik mohutně stahovat a bylo jasné, že čtyřka vpředu nebude mít šanci. Před polovinou závodu se pole sjelo.

Brzy pak odjel další, pětičlenný únik, a to už vypadalo velmi nebezpečně. Byli v něm Belgičané Swings a Indra Médard, Francouz Timothy Loubineaud, Ital Daniel Niero a Španěl Patxi Peula. Ten jako jediný trochu nesportovně nestřídal a šetřil síly na finiš.

Pětice neustále navyšovala náskok. Když dosáhl půl minuty, bylo téměř jasné, že jezdci v další asi 11členné skupině jsou bez šance. Vzhledem k tomu, že v úniku byli zastoupeni favorité, ve zbytku startovního pole s výjimkou Portugalců, Nizozemců a Němců neměl kdo pracovat.

Do posledního okruhu najela čelní pětice ve stabilním vysokém tempu s náskokem minutu a čtvrt. Nejdřív se Peula poprvé posunul z posledního místa za vedoucí Belgičany. Pak najednou vyrazil Francouz. Pětka mohutně zrychlovala, až jako první po dlouhém sprintu protnul cílovou pásku Swings (1hod 2min), za ním Médard a třetí Peula.

V maratonu žen a juniorek bojovala statečně Kačka Kainová. V jednu chvíli se držela v čele, ale nakonec dojela jako jediná z Češek na 21. místě. Zbytek pole pokořilo ve finiši trio Francouzek, první byla Manon Frabouletová.

Belgičané šampionát v Oostende skvěle zorganizovali a na večerní program chodilo i 5 000 diváků. Celkem i přálo počasí, pršelo jen minimálně a program nezasáhla žádné drastické změny.